Przeczytasz w: 5 min.

Torasemid w terapii niewydolności serca (NS) - kiedy i w jakich dawkach należy go stosować?

W NS leki moczopędne zalecane są w celu zmniejszenia objawów zastoju, niezależnie od wartości frakcji wyrzutowej lewej komory. Diuretyki pętlowe wywołują krótszą i bardziej intensywną diurezę w porównaniu z tiazydowymi, przy czym obie grupy preparatów działają synergistycznie i można stosować je łącznie u pacjentów z opornymi na leczenie obrzękami obwodowymi przy prawidłowej lub umiarkowanie upośledzonej funkcji nerek. W badaniach z udziałem osób z NS przewlekła choroba nerek występowała u 12% do nawet 74% populacji, przy czym z części badań wykluczono osoby z ciężką postacią choroby. 

Torasemid w terapii niewydolności serca (NS) - kiedy i w jakich dawkach należy go stosować?

Najważniejsze informacje:

  • Torasemid, oprócz efektu diuretycznego, wykazuje szereg działań mogących sugerować blokowanie aktywności osi renina-angiotensyna-aldosteron, co sprawia, że jest dobrą alternatywą dla furosemidu.
  • Początkowe dawkowanie w NS: furosemid 2-40mg/dobę, torasemid: 5-10mg/dobę.
  • Przeciętne dawkowanie w NS: furosemid 40-240mg/dobę, torasemid 10-20mg/dobę.
  • W ostrej NS u wszystkich chorych objawowych diuretyki pętlowe powinny być podawane dożylnie.
  • W szczególnych przypadkach chory może samodzielnie zwiększać dawkę. Musi to być poprzedzone edukacją pacjenta.

W badaniu CHARM prawie połowa pacjentów z PChN miała eGFR < 60 ml/min/1,73 m2 (15,6% wszystkich badanych).

Wśród ogółu chorych z NS zaburzenia funkcji nerek występują często, a ponieważ przy eGFR < 30 ml/min/1,73 m2 diuretyki tiazydowe już nie działają, to zastosowanie pętlowych leków moczopędnych jest leczeniem nie tylko z wyboru, ale wręcz z konieczności. Torasemid, oprócz efektu diuretycznego, wykazuje również szereg działań mogących sugerować blokowanie aktywności osi renina-angiotensyna-aldosteron (patrz odpowiedź na pytanie 3), co powoduje, że preparat ten jest dobrą alternatywą dla stosowanego powszechnie furosemidu.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego początkowe dawki furosemidu w NS powinny wynosić 20–40 mg/dobę, a przeciętne dawkowanie to 40–240 mg/dobę; w przypadku torasemidu dawki początkowe i przeciętne wynoszą odpowiednio 5–10 mg/dobę oraz 10–20 mg/dobę (tak znacząca różnica w dawkowaniu i w rozpiętości dawek pomiędzy preparatami wynika głównie z pełnej przewidywalności wchłaniania i biodostępności torasemidu po podaniu doustnym). Dawkowanie diuretyków pętlowych nie może być niezmienne, nawet u stabilnych chorych z NS. Dawki tych leków powinny być modyfikowane, aby dostosować je do bieżących, zmieniających się potrzeb pacjentów (łącznie z okresowym ich odstawianiem), wynika to z wahań diurezy dobowej, objętości przyjmowanych płynów, a w przypadku furosemidu – mało przewidywalnej farmakokinetyki (m.in. dużej wewnątrzosobniczej zmienności wchłaniania z przewodu pokarmowego oraz zależności pomiędzy wchłanianiem a spożywanymi posiłkami). Torasemid wchłania się po podaniu doustnym w 80–100% niezależnie od pokarmów (furosemid w 10–100%). Wśród pacjentów współpracujących, bez problemów poznawczych, zdolnych do prowadzenia samokontroli, i/lub ich opiekunów powinno się prowadzić edukację w zakresie samodzielnego modyfikowania dawek diuretyków pętlowych (np. zwiększania dawek w razie wystąpienia duszności, obrzęków lub ograniczeń w wykonywaniu wysiłku). Za sygnał do samodzielnego zwiększenia dawki diuretyku pętlowego uważa się przyrost masy ciała o 2 kg w ciągu 3 dni (codzienne monitorowanie ciężaru ciała jest nieodzownym elementem terapii chorych z NS wymagających diuretyków pętlowych). Niezbędne może być także postępowanie odwrotne: konieczność zmniejszenia dawki diuretyku pętlowego przy nadmiernym spadku masy ciała, hipotonii i objawach hipoperfuzji narządowej.

Obserwacje kliniczne wskazują, że zapotrzebowanie na diuretyki pętlowe jest tylko nieznacznie mniejsze u chorych z NS z zachowaną frakcją wyrzutową. Preparaty te mają zatem zastosowanie w leczeniu NS zarówno z obniżoną, jak i zachowaną frakcją wyrzutową.

W ostrej NS u wszystkich chorych objawowych diuretyki pętlowe powinny być podawane dożylnie. Podczas leczenia koniecznie należy monitorować stopień nasilenia objawów, objętość diurezy, stężenie elektrolitów i czynność nerek. U pacjentów, którzy dotąd nie przyjmowali diuretyków drogą doustną, dawka początkowa dożylnego furosemidu powinna wynosić 20–40 mg/dobę, a dawka torasemidu 10–20 mg/dobę. U osób przyjmujących diuretyki pętlowe przed wystąpieniem aktualnego epizodu zaostrzenia NS dawka dożylna powinna być co najmniej równa doustnej (w przypadku furosemidu dożylne podanie dawki równoważnej dawce doustnej może wywołać bardzo znaczący przyrost diurezy ze względu na dużą zmienność wchłaniania leku; w przypadku torasemidu efekt diuretyczny ekwiwalentnych dawek po podaniu doustnym i dożylnym jest podobny, więc przy zaostrzeniu NS należy rozważyć podanie dawki dożylnej większej od stosowanej dotąd doustnie). Diuretyki pętlowe mogą być podawane jako bolusy co kilka godzin lub w postaci ciągłego wlewu. W zależności od reakcji organizmu i objawów klinicznych modyfikuje się dawki przy kolejnych bolusach lub zmienia tempo wlewu. Dostępne dane nie pozwalają na jednoznaczne wskazanie przewagi ciągłego wlewu diuretyku nad stosowaniem leku w formie bolusów (choć ta pierwsza forma podawania jest często preferowana przez klinicystów). Do leczenia chorych, którzy nie odpowiadają na dożylne diuretyki pętlowe w monoterapii (tzn. objawy nadal się utrzymują lub występują oporne obrzęki), warto dodać diuretyk tiazydowy lub MRA w celu bardziej kompletnego zablokowania resorpcji zwrotnej sodu wzdłuż nefronu. W ostrej NS z objawami hipoperfuzji i hipotonii diuretyków pętlowych należy unikać; ich ponowne włączenie warto rozważyć, jeśli po przywróceniu prawidłowej perfuzji narządowej objawy nadal się utrzymują. Podczas terapii diuretykami pętlowymi w ostrej (zdekompensowanej) NS obserwuje się zazwyczaj wzrost kreatyniny i spadek GFR; okazuje się jednak, że w dalszej perspektywie lepiej rokują chorzy, u których w trakcie leczenia diuretykami doszło do hemokoncentracji (wzrost wartości hematokrytu) oraz wzrostu stężenia kreatyniny (świadczy to o dobrej odpowiedzi diuretycznej, a przejściowe pogorszenie perfuzji nerkowej jest akceptowalną „ceną” odnoszonych przez pacjenta korzyści odległych).

Diuretyki pętlowe (zwłaszcza w dużych dawkach) powinny być stosowane bardzo ostrożnie w kardiomiopatii przerostowej ze zwężeniem drogi odpływu, choć w razie wystąpienia duszności, zastoju lub obrzęku płuc podanie tych leków może być niezbędne.

Odległe obserwacje pacjentów hospitalizowanych z powodu NS, którym przy wypisie ze szpitala przepisano torasemid lub furosemid, nie dostarczają jednoznacznych argumentów uzasadniających przewagę któregoś z wymienionych preparatów z punktu widzenia zapobiegania pogorszeniu przebiegu NS i ponownym hospitalizacjom. W prowadzonych badaniach obserwacyjnych chorzy otrzymujący przy wypisie torasemid mieli bardziej zaawansowaną (cięższą) postać NS, wyrażoną zarówno nasileniem objawów klinicznych, jak i parametrami echokardiograficznymi i stężeniem badanych biomarkerów. Torasemid wykazywał pewne przewagi w redukcji nawrotu objawów i w zmniejszeniu liczby ponownych hospitalizacji z powodu NS, jednak zwykle różnice te nie osiągały poziomu istotności statystycznej. 

Warto wspomnieć, że dawki diuretyków pętlowych są swego rodzaju farmakologicznym biomarkerem ciężkości NS: wraz ze zwiększaniem dawek tych leków zwiększa się liczba czynników ryzyka powikłań NS oraz klinicznych, echokardiograficznych i biochemicznych wykładników ciężkości NS. Co ciekawe, analizy wieloczynnikowe wskazują, że dawka furosemidu jest niezależnym czynnikiem ryzyka powikłań u pacjentów z NS, także po skorygowaniu do większości innych zmiennych wpływających na rokowanie chorych z NS. Do przyczyn tego zjawiska zalicza się m.in. rozwój dyselektrolitemii, hipotonię z hipoperfuzją oraz dalszą aktywację osi renina-angiotensyna-aldosteron po zastosowaniu tego leku. Niewykluczone, że torasemid nie wykazywałby tak niekorzystnego, proporcjonalnego do dawki wpływu na rokowanie, biorąc pod uwagę jego unikatowe, korzystne z punktu widzenia terapii NS (patrz niżej) właściwości farmakologiczne. Teza ta nie została jednak dotąd zweryfikowana. Najważniejszym badaniem, w którym porównano skuteczność działania torasemidu ze skutecznością furosemidu w NS, pozostaje badanie TORIC, które wykazało przewagę torasemidu we wszystkich analizowanych punktach końcowych (zgony w mechanizmie sercowo-naczyniowym, nagłe zgony, zgony niezależnie od przyczyny). Niestety, badanie to nie spełnia rygorystycznych kryteriów EBM – nie było randomizowane, a interwencja terapeutyczna nie była zaślepiona.

 


AUTOR: Prof. dr hab. med. Tomasz Stompór

Piśmiennictwo

Opracowano na podstawie:
1. Fortuño A, Muñiz P, Ravassa S et al. Torasemide inhibits angiotensin II-induced vasoconstriction and intracellular calcium increase in the aorta of spontaneously hypertensive rats. Hypertension 1999; 34(1): 138–143. 2. Mancia G, Fagard R, Narkiewicz K et al. 2013 ESH/ESC Guidelines for the management of arterial hypertension: the Task Force for the management of arterial hypertension of the European Society of Hypertension (ESH) and of the European Society of Cardiology (ESC). J Hypertens 2013; 31(7): 1281–1357. 3. Malha L, Mann SJ. Loop Diuretics in the Treatment of Hypertension Curr Hypertens Rep 2016; 18(4): 27. 4. Reyes AJ. Diuretics in the therapy of hypertension. J Hum Hypertens 2002; 16(Suppl 1): S78–S83. 5. Rimoldi SF, Messerli FH, Bangalore S, Scherrer U. Resistant hypertension: what the cardiologist needs to know. Eur Heart J 2015; 36(40): 2686–2695. 6. TORAFIC Investigators Group. Effects of prolonged-release torasemide versus furosemide on myocardial fibrosis in hypertensive patients with chronic heart failure: a randomized, blinded-end point, active-controlled study. Clin Ther 2011; 33(9): 1204–1213. 7. Whelton PK, Carey RM, Aronow WS et al. 2017. ACC/AHA/AAPA/ABC/ACPM/AGS/APhA/ASH/ASPC/NMA/PCNA Guideline for the Prevention, Detection, Evaluation, and Management of High Blood Pressure in Adults: A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelines. J Am Coll Cardiol 2018; 71(19): e127–e248. 8. Cosin J, Diez Jl. Torsemide in chronic heart failure: results of the TORIC study. Eur J Heart Fail 2002; 4(4): 507–513. 9. Buggey J, Mentz RJ, Pitt B et al. A reappraisal of loop diuretic choice in heart failure patients. Am Heart J 2015; 169(3): 323–333. 10. Damman K, Testani JM. The kidney in heart failure: an update. Eur Heart J 2015; 36(23): 1437–1444. 11. Eshaghian S, Horwich TB, Fonarow GC. Relation of loop diuretic dose to mortality in advanced heart failure. Am J Cardiol 2006; 97(12): 1759–1764. 12. Mentz RJ, Buggey J, Fiuzat M et al. Torsemide versus furosemide in heart failure patients: insights from Duke University Hospital. J Cardiovasc Pharmacol 2015; 65(5): 438–443. 13. Mentz RJ, Velazquez EJ, Metra M et al. Comparative effectiveness of torsemide versus furosemide in heart failure patients: insights from the PROTECT trial. Future Cardiol 2015; 11(5): 585–595. 14. Mentz RJ, Hasselblad V, DeVore AD et al. Torsemide Versus Furosemide in Patients with Acute Heart Failure (from the ASCEND-HF Trial). Am J Cardiol 2016; 117(3): 404–411. 15. Ponikowski P, Voors AA, Anker SD et al. 2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure: The Task Force for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure of the European Society of Cardiology (ESC) developed with the special contribution of the Heart Failure Association (HFA) of the ESC. Eur Heart J 2016; 37(27): 2129–2200. 16. Reyes AJ. Diuretics in the treatment of patients who present congestive heart failure and hypertension. J Hum Hypertens 2002; 16(Suppl 1): S104–S113. 17. ter Maaten JM, Dunning AM, Valente MA et al. Diuretic response in acute heart failure – an analysis from ASCEND-HF. Am Heart J 2015; 170(2): 313–321. 18. Yancy CW, Jessup M, Bozkurt B et al. 2017 ACC/AHA/HFSA Focused Update of the 2013 ACCF/AHA Guideline for the Management of Heart Failure: A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Clinical Practice Guidelines and the Heart Failure Society of America. J Am Coll Cardiol 2017; 70(6): 776–803. 19. Ozierański K, Balsam P, Kapłon--Cieślicka A et al. Comparative analysis of long-term outcomes of torasemide and furosemide in heart failure patients in heart failure registries of the European Society of Cardiology. Cardiovasc Drugs Ther 2019; w druku. 20. de la Sierra A. Mitigation of calcium channel blocker-related oedema in hypertension by antagonists of the renin-angiotensin system. J Hum Hypertens 2009; 23(8): 503–511. 21. Yao Y, Zhang J, Zhang Y et al. Can torsemide and combination of loop diuretics improve mortality in patients with chronic heart failure after discharge? Int Heart J 2018; 59(4): 813–820.

Więcej pytań i odpowiedzi:

Przeczytasz w: 4 minuty.

Torasemid w terapii nadciśnienia tętniczego - kiedy i jak należy go stosować?

czytaj więcej   →

Przeczytasz w: 3 minuty.

Jak przejść z terapii furosemidem na leczenie torasemidem w przypadku nadciśnienia tętniczego?

czytaj więcej   →

Przeczytasz w: 2 minuty.

Po jakim czasie jest osiągany pełen efekt hipotensyjny torasemidu?

czytaj więcej   →

ML: TOR/229/01-2021

Toramide (Torasemidum). Skład i postać: 1 tabletka zawiera 2,5 mg lub 5 mg lub 10 mg lub 20 mg torasemidu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna (każda tabletka Toramide 20 mg zawiera 359,20 mg laktozy jednowodnej). Wskazania: Dla dawek 2,5 mg, 5 mg, 10 mg: Nadciśnienie tętnicze pierwotne. Dla dawek 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg: Obrzęki pochodzenia wątrobowego i nerkowego. Obrzęki związane z zastoinową niewydolnością serca, obrzęk płuc. Dawkowanie i sposób podawania: Lek stosowany doustnie. Dorośli: Nadciśnienie tętnicze pierwotne: Zalecana dawka torasemidu wynosi 2,5 mg doustnie raz na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 5 mg raz na dobę. Badania wskazują, że dawki powyżej 5 mg na dobę nie prowadzą do dalszego obniżania ciśnienia tętniczego. Maksymalny efekt uzyskuje się po około dwunastu tygodniach ciągłego leczenia. Obrzęki: Zwykle stosuje się 5 mg raz na dobę. W razie konieczności dawkę można zwiększać stopniowo do dawki 20 mg raz na dobę. W indywidualnych przypadkach, podawano dawki do 40 mg na dobę. Pacjenci w podeszłym wieku: Pacjenci w podeszłym wieku nie wymagają szczególnego dostosowania dawek. Dzieci: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania torasemidu u dzieci. Dla dawki 20 mg: Tabletki należy przyjmować rano, bez rozgryzania, popijając niewielką ilością płynu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na torasemid, pochodne sulfonylomocznika lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Niewydolność nerek z anurią. Śpiączka wątrobowa i stan przedśpiączkowy. Niskie ciśnienie tętnicze. Okres ciąży i laktacji. Zaburzenia rytmu serca. Jednoczesne stosowanie z antybiotykami aminoglikozydowymi czy cefalosporynami lub niewydolność nerek po zastosowaniu innych leków powodujących uszkodzenie nerek. Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności: Przed rozpoczęciem leczenia należy wyrównać hipokaliemię, hiponatremię, hipowolemię i zaburzenia mikcji. Podczas długotrwałego leczenia torasemidem zaleca się regularne monitorowanie bilansu elektrolitów, stężenia glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny i lipidów we krwi. Zaleca się uważne monitorowanie pacjentów z tendencją do hiperurykemii i dny moczanowej. Należy też monitorować metabolizm węglowodanów w utajonej lub objawowej cukrzycy. Ze względu na zawartość laktozy, produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Działania niepożądane: Zaburzenia krwi i układu chłonnego: Istnieją pojedyncze doniesienia na temat przypadków zmniejszenia liczby erytrocytów i leukocytów oraz płytek we krwi obwodowej. Zaburzenia układu nerwowego: W rzadkich przypadkach opisywano parestezje kończyn. Zaburzenia oka: W pojedynczych przypadkach: zaburzenia wzroku. Zaburzenia ucha i błędnika: W pojedynczych przypadkach: szum w uszach i utrata słuchu. Zaburzenia naczyniowe: W rzadkich przypadkach mogą wystąpić powikłania zakrzepowo zatorowe oraz zaburzenia krążenia związane z zagęszczeniem krwi. Zaburzenia żołądka i jelit: Suchość w jamie ustnej. Zaburzenia żołądkowo jelitowe. W izolowanych przypadkach opisywano zapalenie trzustki. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: Zwiększenie aktywności niektórych enzymów wątrobowych, np. GGT. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak świąd, wysypka i nadwrażliwość na światło. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: U pacjentów ze zwężeniem drogi odpływu moczu może dochodzić do jego retencji. Może też wystąpić zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny w osoczu. Badania diagnostyczne: Tak jak w przypadku innych leków moczopędnych, w zależności od dawki i czasu trwania leczenia mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zwłaszcza przy znacznie ograniczonym spożyciu soli. Może wystąpić hipokaliemia (zwłaszcza w przypadku diety ubogiej w potas lub w razie wymiotów, biegunki lub nadużywania leków przeczyszczających, jak również niewydolności wątroby). Jeśli diureza jest nasilona, mogą wystąpić objawy przedmiotowe i podmiotowe niedoboru elektrolitów i płynów (zwłaszcza przy rozpoczęciu leczenia jak i u pacjentów w podeszłym wieku), takie jak: bóle głowy, zawroty głowy, niskie ciśnienie tętnicze, uczucie osłabienia, senność, stan splątania, utrata apetytu i skurcze. W takiej sytuacji może być konieczne odpowiednie dostosowanie dawki. Może wystąpić zwiększenie stężenia kwasu moczowego, glukozy i lipidów w osoczu. Może też dojść do nasilenia zasadowicy metabolicznej. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych: Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa; tel.: +48 22 49 21 301; faks: +48 22 49 21 309; e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Toramide: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg odpowiednio nr: 11619, 11620, 11621, 23117 wydane przez MZ. Lek wydawany na podstawie recepty. ChPL: 2014.05.20 – dawki: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg; ChPL: 2016.04.19 - dawka 20 mg.